Digital Age Şubat almanak sayısı

Sektördeki çeşitli kişilere 2010 değerlendirmelerini ve 2011 beklentilerini sordular. Benim verdiğim cevaplar aşağıda:

• Sektörümüz açısından 2010 yılını kısaca değerlendirir misiniz? Sizce dijital pazarlama sektörü açısından 2010 yılındaki en önemli trend(ler) nelerdi?
2010 yılında dijital pazarlamada aktif olan reklamverenlerin daha bilinçli işlere imza attıklarına şahit olduk. Performans ve yatırımın geri dönüşleri çok daha önemli hale gelmeye ve detaylı ölçülmeye başladı. Bu aslında artık dijital mecranın yan mecralıktan ana mecraya terfisi anlamına geliyor. Aynı zamanda işini daha iyi yapan firmaların, rakiplerine karşı rekabette ciddi avantajlar yakaladığı bir sene oldu 2010.

• Dijital pazarlama sektörü açısından 2011’den beklentileriniz nelerdir?
2011 yılında performans hedefleyen reklamverenlerin olumlu geri dönüşler sonucunda dijital pazarlama bütçelerini ciddi oranlarda arttıracakları bir yıl olacak. Sektöre yeni oyuncuların da girmesiyle, rekabet ve fark yaratma ihtiyacı artacak. Yeni oyunculardan hata yapanlar da çok olacak. Mecra olarak mobil ve video’ya ayılan pay artsa da yine da aslan payı, arama, gösterim ve tıklama olarak tüketilecek. Gelir paylaşımı, form başına gibi fiyat modelleri çok daha fazla kullanılır olacak. Yayıncıları daha zor bir yıl bekleyecek, trafiklerdeki artışlar sınırlı olacağından gelir arttırmak için daha yaratıcı olmaları gerekecek.

This entry was posted in Internet Reklamcılığı, Pazarlama. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *