Cannes’da neler oldu?

İlk kez katılma imkanı bulduğum Cannes Lions “International Festival of Creativity” 9000’den fazla pazarlama ve reklam profesyonelinin katılımıyla oldukça görkemliydi.

İzlediğimiz seminerlerde Google’dan Eric Schmidt, Time Warner CEO’su Jeffrey Bewkes gibi iş dünyasının liderlerini; Robert Redford ve Martha Stewart gibi ünlüleri ve Malcolm Gladwell, Mark Holden gibi vizyonerleri izleme şansı buldum.

Başlı başına sayfalarca yazı çıkabilecek bu festivalden, aklımda kalan bazı noktalar şunlar:

– Teknolojiyi bugün tüketici yönlendiriyor. En iyi/yeni teknolojiyi icat etmek önemli değil, önemli olan tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayacak teknolojileri üretmek.
– Cannes’ta ödül alan çalışmaları görünce, ülkemizdeki yaratıcı çalışmaların ne kadar yavan oldukları düşünüyor insan. Burada amacım yaratıcı ajansları suçlamak değil, temel sorunun yaratıcı beceriksizlikten çok, müşterinin yaratıcı işlere karşı çekingen duruşu olduğunu düşünüyorum. Ödül kazanan projelerden biri olan Kolombiya ordusunun gerillalar için hazırladığı Noel ağacı, beni sanırım en çok etkileyen kampanyaydı. Kampanyada, Kolombiya ordusu yağmur ormanlarının ortasındaki bir ağacı noel ışıklarıyla süslüyor. Gerillalar ağaca yaklaştıkları anda, sensörler vasıtasıyla ağaç aydınlanıyor ve gerilaları eve dönmeye davet eden bir pankart karşılıyor:

– Malcolm Gladwell her zamanki iddialı tavrıyla bir işi ilk yapan olmaktansa, üçüncü yapan olmanın daha iyi olduğunu anlattı. Verdikleri örneklerden biri Xerox’un mouse’u bulan firma olmasına rağmen, ürünü ticari başarıya çevirenin Steve Jobs ve Apple olduğuydu. Özet olarak anlatmak istediği, herhangi bir ürün ya da servisi keşfedenin yaptığı hataları sonradan gelenlerin yapmadıkları ve çok daha iyi bir ürünle tüketicinin karşısına çıkıyor olması. Sanırım patent korumasına girmeyen durumlar için geçerli bir argüman bu. Düşündüğünüz zaman günümüzün en başarılı markaları Google ve Facebook, ne ilk arama motoru ne de ilk sosyal ağlar…

This entry was posted in Internet Reklamcılığı, Pazarlama and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *