Google +

Görüşler muhtelif. Beğenenler var, beğenmeyenler de. Google+ tarihin en hızlı büyüyen web sitesi oldu. Google markası da Apple markası gibi, arkasına ne koysa en azından kullanıcının merakını çekiyor. Ürün olarak baktığınızda, şahsi fikrim güzel bir ürün ortaya çıkarmış, çeşitli sosyal ağlardaki fonksiyonları tek çatı altında toplama imkanı var teoride. Ancak sosyal medyayı kullanmak insanların amacı sosyalleşmektir, ve de arkadaşlarınız yoksa etrafınızda sosyalleşmek pek mümkün olmaz. 3 Ağustos itibariyle Google+ kullanıcısı 25 milyonu geçti, güzel rakam bu. Kıyaslamak adına Facebook ve Twitter’in 25 milyon kullanıcıya ulaşmaları 2 yıldan fazla sürmüştü.

Peki gerçek gösterge kullanıcı sayısı mı, bence değil. Google+’ın başarılı olup olmayacağını anlamak için bakmamız için aktif kullanıcı sayısına bakmamız gerekiyor ki onunla ilgili pek bir bilgi yok elimizde. Experian Hitwise Google+ trafiklerinin %3 düştüğünü açıkladı Temmuz sonunda. Google sözcüsü bu açıklamaya itiraz etse de, en azından büyümenin hız kestiğini söyleyebiliriz.

Peki problem ne? Çoğu internet kullanıcısının Facebook, Twitter ve Linkedin gibi sosyal ağlarda zaten hesapları var. Bu insanların bu ağlar yerine Google+ tercih etmeleri için her şeyden önce arkadaşlarının da Google+’a geçmeleri gerekiyor. Google+ kullanıcıların alışık oldukları özelliklerden farklı bir yapıyla insanların karşısına çıktı. Farklı olmak adına bu yapılması gereken bir durumdu, ama insanlara alışkanlıklarını değiştirecek kadar devrimci yenilikler de içermiyor.

Google+ ilgili beklentilerim olumsuz. Facebook bugün Google’dan daha fazla reklam gösterimi yapıyor. Ama hedefleme konusunda Google kadar iyi olmadıkları için gelirleri daha az, ama zaman içinde onu da çözeceklerdir. Google’ı endişelendiren de bu, ama Google+ bu problemin çözümü olmaktan uzak.


This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *