Dijital reklamda cari açık

IAB Gemius Şubat ölçümlerine göre, Türkiye’de aylık 10 milyon tekil kullanıcıyı geçen 5 site var: Google (23.8, Facebook 23.2, Youtube 15.6, Live.com 15.4, MSN.com 10.4 Milyon). Bu siteleri 9.5 Milyon tekil ziyaretçiyle Mynet izlerken, 7. sırada 8.3 milyon tekil ziyaretçiyle yine yabancı bir site olan Twitter var.

Yine IAB’nin açıkladığı Dijital Medya Yatırımlarında 721 milyon TL’lik pazarın, 339 milyonluk kısmı arama motorlarına (Google) gidiyordu. Bu tutarın belki %20-30’luk kısmı Adsense programıyla Türkiye’ye dönüyor olsa da, büyük bir kısmının yurt dışında kaldığını tahmin etmek yanlış olmaz.

Bu rakamlar, normalde medya harcamalarında görmeye alışık olmadığımız cari açık sorununu ortaya çıkarıyor. Alışa geldiğimiz medya düzeninde, medya harcamalarımız gazete, TV, vs. gibi yerel mecralarda tüketilirken, belki sadece içerik temini amacıyla küçük bir miktarı yurtdışına çıkıyordu.

Şimdi ise Google, Facebook, Youtube, Twitter gibi; içerik üretmeden, kullanıcılarının ürettiği içerikleri tekrar kullanıcılarına geri sunan bu siteler, bu resmi tam tersine çevirdi. 2011 itibariyle toplam 721 milyon TL’lik dijital reklam yatımının yarısının yurt dışına gittiğini tahmin etmek pek abartı olmaz.

Bu gidişle 5 sene sonra senede milyar TL’yi aşan tutarları yurt dışına aktarıyor olursak şaşırmayalım. Burada işin üzücü tarafı, kendi ürettiğimiz içerikleri tüketen tüketicilere ulaşmak isteyen Türk markaları bu paraları yurt dışına akıtmak zorunda kalıyorlar. Reklam veren, içerik üreten, içeriği tüketen hepsi burada, ama altyapıyı sunan yurtdışındaki firma işin kaymağını yiyor.

Bu yazdıklarımdan, yabancı düşmanlığı yapıyorum sonucu çıkarılmasın. Globalleşen dünyada bunlar olağan durumlar. İlk 10 siteye baktığımızda Almanya’da 1, İngiltere’de 2 yerli site var. Rus ve Çin gibi daha kapalı devletlerde ise resim farklı, ilk 5 sitenin Çin’de 4’ü, Rusya’da 3’ü yerli siteler.

Bu resime bakıp ülkemiz internette demokratik ülkeler seviyesinde sonucunu da çıkaranlar olabilecektir tabii 🙂 Ancak benim bakış açımla, bu önemli bir fırsat bizler için. Türk internet sektörünün bu eşit şartları sunan internet ekonomisinde, tüm dünyaya hizmet edecek ve para kazanabilecek projeleri nasıl çıkartabileceğimize kafa yormamız gerekiyor.

This entry was posted in Internet Reklamcılığı and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *