Short Google, long Facebook

ComScore’un açıkladığı rakamlara göre, ABD’de Nisan ayında arama motorlarıyla yapılan arama adedi %7 düşerek 17.1 Milyar olarak gerçekleşti. ABD gibi gelişmiş bir dijital piyasada bir ay içerisindeki %7’lik bu düşüş oldukça radikal.

Radikal ama aynı zamanda çok da şaşırtıcı değil. Google, kullanıcıların arama ihtiyaçlarını karşılıyor. Kullanıcılarda iki tür arama ihtiyacı hakim; ilki ne aradığı net olarak bilen kişiler (örneğin gideceği lokantanın adını bilip, o lokantayı ismiyle arayıp, web sitesine ulaşan kullanıcılar). Bir de geniş arama yapan, tam olarak ne aradığını bilmeyen kullanıcılar (örneğin pizza yemek isteyip, “İtalyan lokantası” aramasıyla bir siteye yönlenen kullanıcılar). İlk segmentteki ne aradığını bilen kullanıcılara Google ve diğer arama motorları başarıyla hizmet ediyor ve de etmeye devam edecek. Ama ikinci segmentteki kişiler her geçen gün çok daha fazla sosyal medyadan destek alıyorlar. Örneğin akşam Pizza yemek isteyen birisi, arkadaşının Facebook’ta verdiği bir tavsiyeye uyarak, Google’a uğramadan yemek randevusunu yapıyor.

Google için bu büyüme rakamlarında durgunluk hisse fiyatında düşüş anlamına geliyor. Öte yandan, Facebook hala kullanıcı tabanını nasıl paraya çevireceğini tam olarak kestirememiş durumda. Eninde sonunda yeni gelir modelleri yaratarak, cirosunda ciddi artışlar görecek. Facebook IPO’su öncesi ellerinde Google hissesi olanlara, Facebook’a geçmelerini tavsiye ederim. (Nitekim ComScore raporu sonrası şu an itibariyle, piyasa öncesi Google hissesi yaklaşık %4 aşağıda).

This entry was posted in Internet Reklamcılığı, Pazarlama, Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *