E-ticaret’te gidişat

Türkiye’de bir dönem herkes tekstilci olmuştu, sonra da inşaatçı. Şu anda da e-ticaret ve internet girişimleri revaçta. Sektörde yıllanmış adam sayısı az olduğu için, yeni girişimcilerin çoğunluğu da başka sektörlerde tecrübe ve para kazanmış olan girişimciler. Son dönemde duyduğumuz Markafoni, Yemeksepeti, Maçkolik, vs. gibi çift haneli milyon dolarlarda yatırım alan başarılı girişimlerin, birçok kişinin iştahını kabarttığı bir gerçek. Ancak atlanan nokta, başarılı olan girişimlerden daha fazla başarısız girişimin hüsranla biten hikayelerinin bulunması.

Fırsat siteleri bunun en güzel örneği; geçtiğimiz sene bir ara 120’nin üzerinde fırsat sitesi vardı Türkiye’de, şu anda sanırım bu rakam 10’un altına inmiştir. Bugün faaliyette olanlardan Grupanya gibi yatırım alanlar, Şehirfırsatı gibi Groupon çatısında bulunanlar ve Markapon gibi kar etmeye başladığını açıklayan, sonuç olarak değer yaratmış şirketler mevcut. Ancak bugün ismini bile hatırlamadığımız ve faaliyet göstermeyen 100’ün üzerinde fırsat sitesinin yaktığı para, muhtemelen hayatta kalan şirketlerin yarattığı değerden daha fazladır.

Benzer bir enflasyon, alışveriş kulüplerinde var. Orada oyuncu sayısı daha az, giriş maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı. Ama şu anda hiçbir oyuncu para kazanmıyor ve de bir sene sonra bir konsolidasyon görmek kimseyi şaşırtmayacak.

2013 özellikle elektronik ticarette girişlerden çok çıkışların olacağı bir sene olacak. Doğru iş modeline sahip, sermaye yeterliliği bulunan, yetkin girişimciler başarılı olmaya devam edecek. Ama başarı hikayelerinden fazla başarısızlık hikayeleri duymaya hazırlayalım kendimizi 2013’te.

This entry was posted in eticaret and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *