Singapur

Uzun zamandır yazmaya fırsat bulamayınca, keyifli bir konuyla tekrardan merhaba demek istedim. Casual Connect oyun fuarı Singapur’da olunca, bir taşla iki kuş vurmak için, bu çok merak ettiğim şehri ziyaret etmeye karar verdim.

Singapur kuralları ve düzeniyle tanınıyor. Şehrin kurucusu eski İngiliz komutanı Raffles’in kurduğu düzen, hala hakim. Ağır cezalar yüzünden suç oranı çok düşük. Örnek olarak, ülkeye adım atar atmaz, uyuşturucu satmanın idamla cezalandırıldığını bildiren bir kağıt veriliyor elinize.

2014-05-17 17.49.39

4 gece kaldığım Singapur, bir şehir devleti. Bizim kaldığımız Marina Bay bölgesi daha çok NY’u andırıyor. Yüksek binalarla çevrili bir koyda, şüphesiz en çok dikkat çeken bina, tepedeki ünlü Infinity Pool’u (Sonsuzluk Havuzu) ile Sands oteli. Otelin bulunduğu üç ayrı büyük gökdeleni, en tepede dev bir havuzun da bulunduğu bir blok birleştiriyor. Havuzdaki sonsuzluk duygusu ise isminin kaynağı.

Sands at late night

Sands at late night

Şehirde Çin ve Hint mahalleleri enteresan. Uzakdoğu yemekleri seven birisi için Singapur bir cennet; kendi yerel mutfağı dışında tüm uzakdoğu mutfaklarının en güzel örneklerini bulabilirsiniz. Ancak gittiğiniz lokantalarda kağıt peçete bulmayı beklemeyin, garip bir şekilde neredeyse hiç bir yerde kağıt peçete yok.

Uzakdoğuya gidince, masaj ve spa’lar neredeyse her köşede. En ilginci fish spa dedikleri, ayaklarınızı soktuğunuz içinde minik balıklar bulunan spa’lar. İşin enteresanı bu balıklar bizdenmiş, memleketleri Sivas Kangal.

2014-05-20 19.45.00

Genel olarak pahalı bir şehir olan Singapur’da, ulaşım ise relatif olarak ucuz. Hem taksiler, hem de metrolar İstanbul’la neredeyse aynı seviyede. Düzen ülkesi Singapur’da metro sistemi çok gelişmiş, sürücüsüz hareket eden metroları, camla ayrılmış bölgelerde bekliyorsunuz. O bölgelerde, tren bekleyenlerin duracağı yerler bile işaretlenmiş.

How to waiting for the metro

How to waiting for the metro

Çok hareketli bir şehir olan Singapur’da Clarke Quay çok keyifliydi:

2014-05-19 22.39.50

Zaman zaman sıkıcı denecek seviyede detaycı bir şehir. Örneğin otoyollarda, motorsiklet kullananların sığınabilmesi amacıyla belli aralıklarla yapılmış ve işaretlenmiş noktalar var.

Gayet keyifli bir 4 gün geçirdim Singapur’da. Gittiğime memnunum ama bir daha gidecek kadar cezbetmedi beni. Yine de tavsiye ederim…

This entry was posted in Travel and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *